Tengeri akvarisztika



  Tengeri akvarisztika...
Sokfele megoldas letezik, de sok akvarista baratommal, mi a
Berlin-i modszerre eskuszunk, ugyanis ez a leghatasosabb modszer a sok ismert modszer kozul. Hogy miert is? Azert, mert a termeszet leutanozasat alkalmazza ez a modszer!
Mi a Berli-i modszer? A Berlin-i modszer harom legfontosabb es kiemeltebb alapja a nagyteljestmenyu Feherje lehabozo (Protein skimmer) a jo minosegu es nagy mennyisegu Eloko es a Vilagitas! Ezek a dolgok elhagyhatatlanok, ezeket nemlehet kikerulni es nemajanlatos ezeken a dolgokon sporolni, mert ezek azok a dolgok amelyek eletben tartjak majd az akvariumunkat!


Vizkezeles a tengeri akvariumban

 Amikor az ember bemegy a boltba, azzal a gondolattal, hogy epit egy akvariumot, akkor az eladok mindenfele ketyeret meg muszert megvetetnenek az emberrel, pedig nincs is rajuk szugseg! Pedig semmi mas nem kell egy tengeri akvarium felallitasahoz, csak azok a dolgok amiket elmondtam (lehabozo, vilagitas eloko), de ezek csak jo minosegben es az eloko nagymennyisegben. A tobbi, csak kidobott penz es extra annak aki teheti.

 Ami meg ezeken a dolgokon kivul fontos, az egy Hydrometer amivel a viz sotartalom mennyiseget kell ellenorizni, egy homero, hogy a viz az ellenorzesunk alatt aljon, hogy hany fokos, egy vizmelegito bojler, amely hideg idoszakban felmelegiti a vizet a kello hofokra.
       
                                  Hydrometer                          Homero
                           
                                              Vizmelegito bojler 
 
    De viszont, ha komolyabb korallok tartasaval is szeretnenk foglalkozni, akkor szugseg van egy kalcium reaktorra is.
Erre azert van szugseg, mert a korallok, de nem csak a korallok, hanem a kagylok a csigak is, pancelos rakok is es minden aminek pancelja van, vagy kalciummal is taplalkozik, azoknak az elolenyeknek szugseguk van erre a masinara mi sajnos nem olcso. Ez a masina gondoskodik a mindennapi kalcimrol az akvariumban, mert a kalciumra szugseg van az akvariumban tobbnyire.
                      
                              Kalcum reaktor
                             
   
 De ettol van egy sokkal-sokkal olcsobb megoldas. Az, ha te magad gondoskodsz a mindennapi kalciumbevitelrol az akvariumban. Erre a megoldasra letezik folyekony es por allapotu kalcium.... Ez a megoldas sokkal olcsobb es gazdasagosabb is, de ezt mindennap csinalni kell es kozben egy heten egyszer ajanlatos, sot kell csinalni kalciumtesztet a vizzel. 
 Konnyebb a folyekony kalciumot alkalmazni, mint a port, mert a port osszekell mixelni vizzel es allni kell hagyni, de ezzel szemben a folyekonyt, csak belekell adagolni a vizbe merokupakkal a dobozon lathato leiras szerint.  

          Folyekony kalcium
          
                            
                         Por jellegu kalcium
                                                                 
Jo vizminoseg:                                                                 Elengedhetetlen a jo vizminoseg az akvariumban!
   Sotartalom mennyiseg: 0.021-tol 0.024-ig jo. Ettol kevesebb vagy tobb nem lehet! A jo mennyiseg a 0.023...erre kell torekedni. 0.023 sotartalom mellett minden tengeri eloleny biztosan jol erzi magat. pl; van olyan korall ami 0.021 sotartalom mellet nem nyilik ki.

Hofok: Idealis hofok 24 celsiustol a 28 celsiusig.
 Legidealisabb a 26 celsius. Ezen a hofokon szinte minden allat jol erzi magat a tengeri akvariumban.                     


 Vilagitas



Alltalaban 1w/literenkent az ajanlatos es szerintem ez nem csak ajanlatos, de ez a minimum is amit a tengeri akvariumokban, es a korallszirtes akvariumoknal szoktak hasznalni.
Szoval pl.: egy 75 gallonos vagyis egy 285 literes tengeri akvariumba 300w (plussz minusz 10w elteres megengedett) megvilagitas kell. Viszont ezt fontos kiemelnem, hogy ha fenyigenyesebb korallokat tartunk pl.:Acropora fajokat ezeknel tobb a fenyigeny felvetel meg akar 3w-4w sot meg 5w is lehet literenkent!
Lagykoralloknal eleg az 1w/liter... de kokoralloknal tobb kell!
  Tobbfele vilagitas modszer letezik, tobbekkozott Femhalogen, T5-os fenycsoves es a napjainkban egyre elterjetebb LED-es megvilagitas.  En meg mindeg a Femhalogent, T5-os HQI fenycsovel mixelve hasznalom. Jelenleg van egy 75gal-os akvariumom (285lt-es) es 1 db 150w-os femhalogen es 4x54w T5 HQI kek szinu fenycso vilagit.
 Fontos hozzatennem,hogy ha az akvariumunk megvilagitasa a kek szin fele erosul, akkor ezzel visszaszorithatjuk a karos algafajok elterjedeset!
  Miert fontos a jo minosegu megvilagitas? Azert mert a szimbiotikus algak, amelyek a korallokban elnek, tobbnyire fennyel taplalkoznak es ettol lesz szep egezseges neon szinuk a koralljainknak, de nem csak a szinuk lesz szep,hanem a feny is tartja oket eletben!
  Ha femhalogen lampat hasznalunk mixelve fenycsovel, akkor az ajanlatos elosztas: kozepre a feher femhalogen lampa es a ket szelere az egyenlo w-ra elosztott kek szinu fenycso pl.: 150w feher femhalogen lampatest kozepre erositese az akvariumunk hosszabb jobb szelere pedig 2x54w (108w) T5 HQI kek szinu fenycso es a hosszabb bal szelere is 2x54w (108w) T5 HQI fenycsovet kell szerelnunk. Ez az elosztas tokeletesen mukodik egy 75gallonos (285l)-es akvariumban es ezzel mar tarthatunk barmilyen elolenyt amilyent csak akarunk legyen az fenyigenyes korall vagy fenyigenyes kagylo!
Femhalogen lampabol csak a HQI-is a megengedett, ugyanis ez hasonlit leginkabb a napra.
  A manapsag egyre inkabb elterjettebb es bevalt LED-es megvilagitas a leghasznosabb egyes kulfoldi barataim szerint is, es nemcsak azert mert a tarcankon is sporol, hanem mert ezt jobban kedvelik a kokorallok is allitolag..... de mindenesetre es meg egy kicsit tarok tole, ugyanis az egyik ismerosom is kiprobalta mar es a LED lapma alatt elhelyezett korallok egy kicsit megegtek sot volt amelyik el is pusztult.... velemenyem szerint ez azert tortenhetett meg vele, mert a LED lampak nem HQI-sek lehettek. Amugy nagyon gondolkozok rajta, mert kevesebb w-ot vesz fel, igy kevesebbet kell fizetnunk a honap vegen, de viszont tobb w-ot ad le es igy tobb wattra tehetunk szert fele vagy negyed annyi penzert. Az elettartama sem piskota, ugyanis 5-10 ev garancia van egyes lampakra. Igy ezen is sokat meglehet sporolni, ugyanis a fenycsoveket es a femhalogen lampakat minden 6 honap elteltevel cserelni kell, ugyanis veszitenek a fenyleadas teljesitmenyukbol, de ezzelszemben a LED- eket nem kell cserelni... szoval akar tobb tizezer ft-ot is megsporolhatunk  a hasznalataval.


Szures

A szures igen fontos szempont! A nem megfeleloen szurt akvariumi viz sorozatos megbetegedeseket okoz es a hazban sem kellemes tartozkodni ugyanis megbudosodik a viz egy ido utan.
En nemszeretem az un eloszuroket ugyanis sok nitratot es nitritet termel es ezeket nemkepes lebontani. Sok baratom es en a kulso szurot alkalmazzuk amiben csak egy mikrofilter zsak van egy feherje lehabozo (protein skimmer) sok jo minosegu eloko es egy visszanyomo pumpa van ami a tiszta vizet nyomja vissza az akvariumba.
 Igy nez ki amirol beszelek:


Szoval mint azt a kepen is lathatod itt nincs un eloszuro!
 Lefolyik a viz egy csovon keresztul a fo akvariumbol egy szuroakvariumba. A cso vegen egy mikrofilter zsak van amibe belefolyik a viz es a szennyezodes ebben marad pl.: etelmaradek, lebego hulladek. Ezen a zsakon keresztul folyik az elsodlegesen megszurt viz a feherje lehabzohoz (protein skimmer) ami megszuri a viz mikroreszeit. A masodlagosan megszurt viz ezutan a szuroakvarium elvalaszojahoz kerul ami a kristalytiszta vizet elvalasztja a felig megtisztitott viztol. Ez az elvalaszto a szuroakvarium kozepen helyezkedik el. A szuroakvarium magassaganak a fele es ez igazabol csak ket uveglap. Az elso uveglap mint, ahogy azt a kepen is lathatod a feherje lehabozo utan helyezkedik el es ez az uveglat teljesen a szuroakvarium aljara van ragasztva! Szoval ez alatt a felig megszurt viz nemhatol at!
Korulbelul 3-5cm hely kihagyasaval helyezkedik el egy masik uveglap ami nem erheti a szuroakvarium aljat! Szoval ezalatt kell atmennie a viznek! 
 Vagyis az elso uveglap tetejen kell atfolyon a viz, de a masodik uveglap alatt! Ez azert fontos es kell mert a ket uveglap koze kell tenni egy szuro szivacsot ami az akvarium aljat elkell erje a ket uveglap kozott es ennek a szivacsnak a tetejere egy mikrofilterzsakbol kivagott darabot lehet tenni.....Szoval ez egy plussz szures a viznek!     Ezutan a viz az elokovekhez kerul amiket az uvegfalakon tul helyezunk el.....mert a kovek nagymennyisegben hozzajarulnak a viz szuresehez! Ezutan a visszanyomo pumpa visszanyomja a tisztavizet a fo akvariumba. A visszanyomo pumpara erositett cso tetejere amely a fo akvariumba van elhelyezve, ennek a vegere egy vizeloszto konyokcsovet kell erositeni amely a viz tetejet folyamatos mozgasban tartja. Azert fontos, hogy a viz teteje folymatos mozgasba legyen, mert a viz tetejere szall fel a szennyezo hulladek.
 En Overflow-ot hasznalok ahhoz hogy a viz lekeruljon a fo akvariumbol a szuro akvariumba.

 Igy nez ki az Overflow:


Egy doboz van a fo akvariumban, mint ahogy azt a kepen is lathatod. Ebbe a dobozba folyik a viz a fo akvariumbol. FONTOS: Azert is kell masreszt a viz tetejenek folyamatos mozgasba lennie, hogy a viz beletudjon folyni az Overflow dobozba!
 Szoval ebbe a dobozba belefolyik a fo akvariumbol a viz es ebbol a dobozbol egy cso szivja at a vizet a masodlagos dobozba aminek az aljan van ket lyuk es a lyukbol ket pontosan railleszkedo muanyag cso jon fel. Azert jon fel a masodlagos dobozbol ke muanyag cso, hogy a masodlagos doboz mindeg felig legyen vizzel....ez azert fontos, hogy felig legye vizzel, mert az Overflow beinditasakor szugseg lesz ehhez a vizhez plussz azert is fontos,hogy ha valami gond merul fel akkor a viz netudjon kijonni a fo akvariumbol.
A ket muanyag cso amely az Overflow belsejebe emelkedik ezek a muanyag csoveg az Overflow dobozon kivul is folytatodnak amelyre kell erositeni pantokkal az elvezeto csovet amely a szuroakvariumba vezeti a vizet.
 Amikor en elsonek inditottam be az Overflowot nemvolt konnyu feladat bevallom, mert azt sem tudtam hogyan kell es akkoriban meg angolul sem tudtam nagyon. Harom teljes napomba telt bevallom. Amugy nagyon egyszeru.
 Most lehet azt kerdezed miert kell az Overflow amikor egyszerubb lenne kivagni az akvariumot....ja ezzel egyetertek, egyszerubb lenne, de az a problema ezzel , hogy az akvarium fala nembirja foleg ha oreg az akvarium. Szetrepedt volna egy pillanat alatt.

Overflow inditasa:     Elsosorban felerositjuk az Overflow masodlagos dobozara a ket csovet, amelyen keresztul lekerul a viz a szuro akvariumba. Ezeket csak fem pantokkal ajanlatos!  Ezutan felerositjuk az elsodleges Overflow dobozt az akvarium belso falahoz. Ezutan ezzel a dobozzal szembe felerositjuk a masodlagos dobozt az akvariumon kivul az akvarium kulso falahoz. (amikor overflowot vasrolunk, ne ijedjunk meg, mert a dobozban mindent megtalalunk amivel felerosijuk stb...) Ezutan az elsodleges es a masodlagos dobozba egyarant belehelyezzuk azt a csovet, amely osszekoti a ket dobozt es ezen keresztul kerul a viz az elsodleges dobozbol a masodlagosba. Vagunk kb. 5 cm-es sima levegozo csovet. Kicsit megemeljuk azt a csovet amely osszekoti a ket dobozt es amelyik resze a masodlagos dobozba csung onnan belefuzzuk a levegozocsovet. kb. a feleig toljuk fel. Ezutan beleeresztjuk vissza az elsodleges es a masodlagos dobozba egyarant es azt a veget a levegozocsonek amelyi kint maradt azt megszivjuk. Az elsodleges es a masodlagos dobozbol egyarant emelkedni kezd a viz az osszekoto csoben es vegul ossze er. Buborek nemlehet az osszekoto csoben! Miutan a viz elindul kb 3-5 masodperc van a viz visszanyomo pumpa beintitasara, hogy a randszer elkezdjen keringeni es a viz folyamatosan follyon le es fel.
 Egyszerre kell inditani a rendszert, mert ugy biztosabb..... en pl.: ugy csinaltam, hogy a konektorba beledugtam egy elosztofejet amely tobb kimenettel rendelkezik, beledugtam ebbe mindent.... a feherje lehabozot a vizvisszanyomo pumpat a lampat stb..... ez aze is jo, mert ha valami baj van, akkor nemkell mindent egyesevel kihuzgalni az arambol, hanem, csak megnyomom az elosztofejen a piros gombot es leall egyszerre minden.
 Szoval... beledugtam ebbe mindent es a piros gombot az elosztofejen off-ra kapcsoltam, mert igy nemkap aramot. Ezutan megszivtam a szammal a levegozo csovet, amit mar az elozoknel leirtam es igy elindult az Overflow..... ezutan csak megnyomtam az elosztofejen a pirosgombot es mar indult is egyszerre minden.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése